«به گزارش زنان تروا» تازه‌ترین نمایش «محمد رضایی راد» در سالن اصلی «تئاتر شهر»

«به گزارش زنان تروا» تازه‌ترین نمایش «محمد رضایی راد» در سالن اصلی «تئاتر شهر»
«به گزارش زنان تروا» نام تازه‌ترین نمایش «محمد رضایی‌راد» در مقام کارگردان و اثری تازه از «گروه تئاتر خانه» است که در نیمۀ دوم سال ۱۴۰۱ و در سالن اصلی مجموعه فرهنگی و هنری «تئاتر شهر» روی صحنه می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری هنر مانا ،محمد رضایی‌راد، نویسنده و کارگردان تئاتر ایران، در ادامه پروژه مطالعاتی و نظری خود در زمینۀ‌ «تراژدی»، برداشتی آزاد از دو تراژدی یونانی را روی صحنه می‌برد.
«به گزارش زنان تروا» اقتباسی آزاد از دو تراژدیِ «هِکاب» و «زنان تروا» از آثار مهم و کمتر دیده شدۀ اوریپید (تراژدی‌نویس مشهور یونانی) خواهد بود که روایتی متفاوت از جنگ تروا و وقایع پس از آن را پیش روی مخاطب امروزی می‌گذارد.‌
نمایشنامۀ‌ «به گزارش زنان تروا» حاصل همکاری دوبارۀ محمد رضایی‌راد و نغمه ثمینی در زمینه نگارش متن است که پیش از این نیز با نگارش مشترک نمایشنامۀ «بر اساسِ دوشسِ ملفی» تجربه‌ای بسیار موفق در اقتباس از اثری کلاسیک برای مخاطبان معاصر را به نمایش گذاشته‌اند.
دیدگاه‌های تئوریک و پشتوانۀ مطالعاتی، از جمله ویژگی‌های همیشگی و شناخته شدۀ آثار محمد رضایی‌راد در عرصۀ تئاتر هستند که در کنار سبک و رویکردهای اجرایی متفاوت وی، به آثار وی عمق و جایگاه ویژه‌ای می‌بخشند. نمایش «به گزارش زنان تروا» را نیز می‌توان ادامه و نتیجۀ پروژۀ مطالعاتی ۱۰ سالۀ رضایی‌راد در زمینه «تراژدی» دانست که بخشی از نظریات و دیدگاه‌های حاصل از آن، اکنون در مجموعه‌ای ۶ جلدی با عنوان «انتقام دیونوسوس؛ خوانشی دولت‌شهری از تراژدی و کمدی یونانی» آمادۀ ارائه شده و تا کنون ۳ دفتر آن - با عناوین فرعی «یک مقدمه انتقادی»، «آیسخولوسِ مبلغ» و «سوفوکلِ پیامبر» - توسط «نشر فنجان» در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.
به گزارش روابط عمومی «گروه تئاتر خانه»، تمرین‌های اولیه و مراحل آماده‌سازی بازیگران برای اجرای «به گزارش زنان تروا» از اواخر سال قبل آغاز شده و طبق توافق صورت گرفته با مدیریت مجموعه «تئاتر شهر»، این نمایش آذر و دی‌ماه ۱۴۰۱ در «سالن اصلی» این مرکز فرهنگی و هنری روی صحنه خواهد رفت.

 


لینک کوتاه https://honaremana.news/news/181868
خبرهای مرتبط
دیدگاه‌ها
در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.